دانلود مقاله بازیهای پرورشی در مدارس :طرح درس سالانه

Word 191 KB 15974 31
مشخص نشده مشخص نشده علوم اجتماعی - جامعه شناسی
قیمت قدیم:۲۴,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۹,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
  • بخشی از محتوا
  • وضعیت فهرست و منابع
  • اهداف عمومی تعلیم و تربیت
    اهداف تعلیم و تربیت از فلسفه تعلیم و تربیت در هر جامعه تأثیر می پذیرد.

    فلاسفه و اندیشمندان تربیتی ، اهداف پرورشی و تربیتی متنوع ولی تقریباً مشابهی را برای تعلیم و تربیت رسمی بیان کرده اند.

    این اهداف بر رشد و پیشرفت جنبه های مختلف وجود آدمی متمرکز شده است .


    در تعلیم و تربیت اسلامی نیز تربیت همه ابعاد وجودی دانش آموز مانند جنبه بدنی (بهداشت ، سلامتی و ورزش) ، شناختی ، اجتماعی و اخلاقی اهمیت دارد.

    بر این اساس مسیر تربیت دانش آموز باید در جهت رشد و تکامل همه جانبه قرار گیرد و او را به مقام والای انسانی و اخلاقی نزدیکتر سازد .

    اهداف تربیت حرکتی و ورزشی می تواند در جهت اهداف تعلیم و تربیت اسلامی قرار بگیرد .

    شاید به همین علت ، تربیت حرکتی و ورزشی بخش جداناپذیر و تفکیک نشدنی از تعلیم و تربیت است .

    مربیان می توانند از بستر مناسب و پذیرای فعالیتهای حرکتی و ورزشی در جهت تربیت همه جانبه دانش آموزان استفاده کنند.


    طبقه بندی اهداف تربیت حرکتی و ورزشی
    1.

    طبقه بندی اهداف تربیت حرکتی و ورزشی براساس مدل تغییر رفتار دانش آموزان .


    2.

    طبقه بندی اهداف تربیت حرکتی و ورزشی براساس هدفهای تربیتی و آموزشی .


    در طبقه بندی اول ، تغییر رفتار دانش آموزان هدف اصلی و نهایی است .

    هدف تغییر رفتار این است که دانش آموزان از یک زندگی متحرک و فعال برخوردار شوند و رفتارهای مطلوبی از خود بروز دهند.




    براساس این مدل ، اهداف تربیت حرکتی و ورزشی را می توان به سه دسته تقسیم کرد :
    1) اهداف شناختی یا ادراکی ، 2) اهداف نگرشی ، 3) اهداف رفتاری (حرکتی مهارتی) .


    در روش دوم رفتار یادگیرنده را می توان به سه حیطه تقسیم کرد : الف) حیطه شناختی ، ب) حیطه عاطفی ، ج) حیطه روانی حرکتی .


    تربیت حرکتی و ورزشی در هر حیطه به دنبال اهدافی است و هرگونه فعالیت یا یادگیری حرکتی و ورزشی باعث یادگیری و تربیت در هر سه حیطه یا حوزه می شود.
    تربیت حرکتی و ورزشی در هر حیطه به دنبال اهدافی است و هرگونه فعالیت یا یادگیری حرکتی و ورزشی باعث یادگیری و تربیت در هر سه حیطه یا حوزه می شود.

    اهداف اختصاصی تربیت حرکتی و ورزشی اهداف اختصاصی تربیت حرکتی ـ ورزشی به اهداف حیطه روانی ـ حرکتی محدود نمی شوند و اهداف حیطه شناختی ، عاطفی ، اجتماعی و اخلاقی نیز جزء اهداف اختصاصی قرار می گیرند.

    به طور کلی اهدافی از قبیل تکامل شناختی ، تعامل اجتماعی ، درک ارزشهای اخلاقی و گروهی ، ابراز وجود ، پرورش حس خلاقیت ، درک و شناخت خود ، ثبات عاطفی ، استفاده معقول از اوقات فراغت ، رفع اضطراب و خستگی ناشی از زندگی و تقویت حس مسئولیت پذیری جزء اهداف اختصاصی تربیت حرکتی و ورزشی در نهادهای آموزشی تلقی می شوند .

    اهداف اختصاصی تربیت حرکتی و ورزشی عمدتاً تربیتی هستند و در هر سه حیطه قرار دارند.

    اهداف تربیتی در این حوزه از طریق فعالیتهای جسمانی و ورزشی تحقق پیدا می کند.

    توجه همزمان به این اهداف سبب می شود که اهداف تربیت بدنی و ورزش در جهت و راستای اهداف عمومی تعلیم و تربیت قرار گیرد .

    1ـ اهداف جسمانی و مهارتی ، 2ـ اهداف اجتماعی عاطفی ، 3ـ اهداف ادراکی ـ شناختی اهمیت تدوین اهداف در برنامه ریزی حرکتی و ورزشی تربیت حرکتی و ورزشی بخشی از برنامه های آموزشی و تفریحی را در نظام تعلیم و تربیت رسمی و غیررسمی تشکیل می دهد.

    از این رو در تحقق بخشی از اهداف عمومی تعلیم و تربیت نیز سهیم است .

    اهداف رفتاری باید در سطح آگاهی یا معرفت ، نگرش و رفتار تعیین و تنظیم شود.

    ارزش برنامه های حرکتی و ورزشی در تعلیم و تربیت منوسط به وضوح اهداف و جهت گیری تربیتی آن است ؛ زیرا همیشه اعتبار برنامه های حرکتی و ورزشی در نظامهای تربیتی و آموزشی به ارتباط اهداف و نقشهای تربیتی آن با مجموعه تعلیم و تربیت وابسته است و براساس آن ارزیابی می شود.

    محتوای برنامه های حرکتی و ورزشی باید با اهداف و نیز با واقعیتهای موجود مانند امکانات و تسهیلات موجود همخوانی داشته باشد .

    اهداف مشترک و معمول بین معلمین و مربیان ورزش در مدارس به شرح ذیل است : الف) لذت بردن از بازی ، ایجاد شادابی ، نشاط و طراوت در دانش آموزان از طریق تأکید بر برنامه ها و فعالیتهای سرگرم کننده و تفریحی .

    ب) کمک به توسعه و رشد روانی و اجتماعی مطابق با هنجارهای فرهنگی جامعه و بویژه ایجاد نگرش و عادت مثبت به فعالیتهای حرکتی و ورزشی .

    ج) کمک به دانش آموزان جهت پیشرفت در آمادگی جسمانی ، آمادگی حرکتی ، سلامتی و بهداشت .

    د) توسعه مهارتهای ورزشی از طریق آموزش و تشکیل تیمهای ورزشی و هدایت تدریجی دانش آموزان به سمت رقابتهای ورزشی .

    مطالعه فرآیند رشدی در طول زندگی رشد یک فرآیند مداوم است که با تشکیل سلول تخم آغاز و تنها با مرگ خاتمه می پذیرد .

    رشد تمامی جنبه های رفتار انسانی را شامل شده و لذا تنها یک جداسازی مصنوعی ، بر حیطه ، مراحل یا دوره های سنی حاکم است .

    دیدگاه دوره زندگی ، به رشد به عنوان یک حیطه خاص ، یا وابسته به سن نگاه نمی کند ، بلکه دیدگاه دوره زندگی برخی از جنبه های رشدی را در حیطه ها با مراحل مرتبط به سن دانسته و برخی را نمی داند.

    به علاوه مفهوم دوره زندگی شامل همه تغییرات رشدی نیز می گردد که نه فقط جنبه های مثبت که عموماً با دوره کودکی مطابقت داشته ، بلکه کلیه تغییراتی که در بزرگسالی و پیری نیز حادث می گردد را در برمی گیرد .

    فرآیند رشد ، و بطور ویژه فرآیند رشد حرکتی ، بایستی دائماً مسأله فردیت را در یادگیرنده به خاطر آورد .

    هر فرد دارای جدول زمانی خاص برای کسب و توسعه تواناییهای حرکتی خود است .

    گرچه «زمان بیولوژیکی» هنگامی که در توالی کسب مهارت حرکتی قرار می گیرد بسیار اختصاصی است .

    لیکن سرعت و اندازه رشد تحت تأثیر خصوصیات فردی و بطور گسترده ای نیازهای عملکردی کار تعیین می گردد.

    دوره سنی صرفاً نمایانگر دامنه زمانی تقریبی است که در خلال آن برخی رفتارها ممکن است مشاهده گردند.

    وابستگی زیاد به دوره زمانی ممکن است ناقض مفاهیمی چون تداوم ، اختصاصی و فردیت در فرآیند رشد باشد .

    دوره رشدی که ما به بررسی آن می پردازیم نوجوانی است .

    الف ـ قبل از بلوغ : 11 تا 13 سالگی (پسران) 10 تا 12 سالگی (دختران) ب ـ پس از بلوغ 14 تا 20 سالگی (پسران) 12 تا 18 سالگی (دختران) مفهوم کلیدی ـ رشد مهارتهای حرکتی اختصاصی تا حد زیادی به فرصتهای تمرینی ، تشویق و کیفیت آموزش و زمینه بوم شناختی محیط بستگی دارد .

    مهارتهای حرکتی اختصاصی ، شکل پیشرفته الگوهای حرکتی بنیادی هستند ، ه به گونه ای پالایش و ترکیب شده اند تا مهارتهای ورزشی و سایر مهارتهای حرکتی ویژه و پیچیده را تشکیل دهند.

    مهارتهای حرکتی اختصاصی ، ویژه تکلیف می باشند ، لیکن حرکات بنیادی چنین نمی باشند.

    بیسبال هاکی نمایشی دختران و پسران از لحاظ قدرت عضلات شکم و استقامت در دوران پیش از بلوغ یکسان هستند لیکن پسران در دوره نوجوانی پیشرفت بیشتری نسبت به دختران نشان می دهند.

    مردان در دوره جوانی قدرت و استقامت عضلانی زیادی دارند ، اما زنان در آغاز بلوغ حداکثر توان و نیرو را داشته ، در حالیکه در پایان دوره جوانی تنزل می کنند.

    بطورکلی انعطاف پذیری زنان در طول دوره نوجوانی بیشتر از مردان است و لیکن در زنان و مردان انعطاف پذیری بیشتر با کاهش الگوهای حرکتی کاهش می یابد تا فرآیند افزایش سن .

    درصد چربی بدن زنان بطور ثابت از پیش از دوره نوجوانی تا سرتاسر نوجوانی افزایش می یابد .

    درصد چربی بدن در مردان در قبل از دوره نوجوانی افزایش می یابد ، سپس در دوره بلوغ بطور سریع کاهش می یابد و در طول این دوره به کاهش خود ادامه می دهد.

    اگرچه دختران در مورد تعادل در دوران کودکی از پسران جلوتر هستند اما در دوره نوجوانی هیچگونه برتری نسبت به پسران ندارند.

    اهداف عمومی تربیت بدنی در دوره های راهنمایی همه دانش آموزان در دوره راهنمایی می بایست آمادگی پیدا نمایند تا بتوانند در فعالیتهای سازنده و مطلوب اجتماعی جامعه شرکت نمایند.

    به دنبال هدفهای عمده ای که برای درس تربیت بدنی در دوره ابتدایی بیان گردید ، اهداف کلی برای این درس در دوره راهنمایی می توان در نظر گرفت .

    دانش آموزان به منظور رویارویی با شرایط و اوضاع زندگی روزمره و فائق آمدن بر مشکلات روزافزون و پیچیده آن ، نیاز به توسعه و تکامل قابلیتها و تواناییهای خود دارند تا قادر باشند سلامتی ، تندرستی و نشاط دوره نوجوانی و جوانی خود را حفظ کرده ، مسائل و مشکلات را با خوشایند ، نگرشهای منطقی ، درک ارزشها و قدرشناسیها ، بتوانند عواطف و احساسات خود را به نحو مطلوبی بیان نمایند.

    خصوصیات رشد و اهداف تخصصی تربیت بدنی در مقطع راهنمائی الف ـ خصوصیات کلی دانش آموزان مقطع راهنمایی : این دوره یکی از عالیترین و مناسب ترین سنین تعلیم و تربیت است .

    در این دوره دانش آموز از یک جهش ذهنی برخوردار است .

    بدین معنی که کودک سعی می کند آموخته های خود را بصورت مفاهیم کاربردی منسجم تر کند.

    ذهنیات کودک در این دوره از شدت خاصی برخوردار بوده و کودک سعی می کند هرچه بیشتر در تیز کردن هوش خود اقدام نماید و علت و معلول را توجیه نماید .

    در این دوره کودک سعی می کند آنچه که پیرامون خود می بیند با آن ارتباط برقرار سازد .

    گروه پذیری کودک در این دوره بالا می رود و دوست دارد در کارهای گروهی شرکت کرده و همچنین از طرف سایر دوستان مورد قبول واقع گردد و بدین سان با زندگی جمعی آشنا می گردد و فطرت جامعه پذیری خود را افزایش می دهد.

    تفاوتهای جسمی بین پسران و دختران آشکار می شود.

    در ایندوره دختران رشدشان زیادتر از پسران می باشد و بدن سریعتر از عضلات رشد می کند ، لذا حرکات سرعتی برای نوجوانان در این سن مشکل می شود.

    هماهنگی عضلانی اصلاح می شود و در نتیجه یادگیری مهارتی رو به پیشرفت می گذارد .

    در ایندوره نوجوانان علاوه بر دگرگونی جسمانی ، دارای تظاهرات عمده روانی و اجتماعی هستند.

    توجه به این خصوصیات بصورت یکجانگری و توان بخشی بین آنها ، موجبات شکل پذیری شخصیت متعادل نوجوان بالغ را بوجود می آورد و از این راه ارتباطات نزدیک با نوجوان و آشنائی با خلق و خوی او حاصل می شود.

    در این سن دختران بیشتر در بازیها ، شیرینکاریها ، شنا و حرکات موزون و پسرها در توپ بازی و فعالیتهایی که با نیرو و قدرت بدنی بیشتری سروکار دارد ، مهارت بیشتری از خود نشان می دهند و میزان پرش جفت عمودی معمولاً به 30 سانتی میرسد .

    ب ـ اهداف تخصصی تربیت بدنی در مقطع راهنمایی : اهداف تربیت بدنی در این دوره با توجه به خصوصیات جسمانی و روانی دانش آموزان به شرح ذیل است : 1ـ آموزش مقررات و قوانین رشته های ورزشی در تمرینات ورزشی 2ـ آموزش مقدمات مهارتهای اولیه رشته های ورزشی در حد امکانات .

    3ـ تقویت فطرت جمع پذیری و روحیه جمعی از طریق بازیهای دسته جمعی و گروهی با شیوه های مناسب .

    4ـ کمک به رشد جسمانی از طریق شرکت در فعالیتهای ورزشی بخصوص دختران .

    5ـ افزایش حس کنجکاوی از طریق ایجاد حرکات جستجوگرانه 6ـ افزایش تجارب اجتماعی و تقویت مبانی اخلاقی از طریق بازیهای گروهی .

    7ـ بکارگیری حداکثر قوای جسمانی از طریق شرکت در فعالیتهایی که مستلزم نیاز به انرژی و کالری بیشتر باشد .

    8ـ شناسایی و شناخت استعدادهای جسمانی و ورزشی و هدایت آنها به رشته های خاص ورزشی و راهنمایی دانش آموزان جهت انجام حرکات و مهارتهایی که متناسب با وضعیت جسمانی آنها باشد.

    ویژگیهای جسمانی دخترهای نوجوان 1ـ افزایش در قد 2ـ افزایش وزن بعد از عارض شدن عادت ماهانه آهسته می شود.

    3ـ رشد استخوانها تقریباً کامل شده است .

    4ـ اندازه لگن خاصره افزایش یافته است .

    5ـ قدرت بدنی در حال افزایش است .

    6ـ بالا رفتن تدریجی فشار خون سرعت متابولیک به مراتب آهسته تر از پسران است .

    7ـ اندازه سر و صورت در حد بزرگسالان .

    8ـ ناحیه شکم در او دراز و پهن تر شده ، اشتهای بی حد به غذا مرحله جوش های صورت.

    9ـ نود و پنج درصد به بلوغ جنسی رسیده اند ، سیکل عادات ماهانه نامنظم است .

    10ـ ویژگیهای نوع دوم بلوغ ظاهر شده است .

    11ـ بیشترین رشد ناگهانی قدرت بین 12 و 13 سالگی است .

    12ـ بینی بزرگ شده چانه کوچک می ماند.

    ویژگیهای ذهنی (عقلی) دخترهای نوجوان 1ـ رشد منظم مستمر در توانائی ذهنی و عقلی بعبارت دیگر قدرت استدلال ، قدرت قضاوت و قدرت تصور در حال افزایش است .

    2ـ انجام کارهای ذهنی و مهارتهای عقلی بدون استدلال را دوست ندارد .

    3ـ رشد منظم و مستمر در هماهنگی چشم و دست بویژه در خلال 5/12 تا 13 سالگی .

    4ـ کسب منظم و مستمر هماهنگی دستها با رشد ناگهانی در سالهای 5/12 تا 5/13 سالگی و مجدداً بین 14 و 15 سالگی .

    5ـ دختران در آزمون دروس زبان ، تاریخ و دروس مشابه مقام بالاتری از حیث نمره کسب می کنند.

    6ـ رشد در ظرافت کاریهای یدی طولانی تر و پابرجاتر از پسران است .

    7ـ بلوغ زودرس با نمرات بالای هوشی همراه است .

    ویژگیهای احساسی ـ اجتماعی دختران نوجوان 1ـ ترسها حول محور بد لباس پوشیدن ، جنسیت ، معاشرت با دیگران دور می زند .

    2ـ دل بستگی های زودگذر .

    3ـ سخت می کوشد تا تغییرات بدنی خود را مستور دارد ، کفشهای پاشنه بلند می پوشد تا بلند قد شود.

    برای باریکی اندام از خوردن غذا امساک می کند و از این قبیل کارها .

    4ـ بازتاب عصبانیت او گریه کردن است .

    5ـ ترس از ملوث شدن لباس بهنگام عادت ماهانه .

    6ـ افزایش اهمیت آراستگی و تمیزی و رعایت «بوی خوش» از ضروریات حتمی اوست .

    7ـ فرم موی خود را دائماً تغییر می دهد .

    8ـ مقبولیت از طرف همسالان در اوج اهمیت است .

    9ـ به اندک چیزی خنده را سر می دهد و سروصدا راه می اندازد .

    10ـ مسابقات ورزشی را در قالب گروههای اجتماعی (تیمی) می خواهد.

    11ـ طالب ماجرا و هیجان است .

    12ـ کمال طلب و خواهان دانستن مفهوم زندگی است .

    13ـ برای بهتر شناختن مردم به دنبال دوستان ناباب و ناخوشایند است .

    14ـ با شروع 14 سالگی پرحرفی او با دوستانش بویژه از طریق تلفن آغاز می گردد .

    آمادگی جسمانی مربوط به عملکرد آمادگی حرکتی که شامل سرعت ، توان ، چابکی ، تعادل و هماهنگی می باشد .

    عموماً به عنوان عوامل آمادگی مربوط به عملکرد یا مهارت در نظر گرفته می شوند.

    این عوامل با عوامل آمادگی مربوط به سلامتی که وابسته به ژنتیک بوده ، مقاوم در برابر تغییرات عمده محیطی (تجربی) بوده و نسبتاً با ثبات هستند ، متفاوت می باشند.

    همچنین این صفات ارتباط نزدیکی با اجرای ماهرانه رشته های مختلف ورزشی دارند.

    ارائه چندین بازی مناسب برای دانش آموزان چهارم و پنجم دبستان و دوره راهنمایی (شامل حرکات تقلیدی ، شیرین کاری ، بازیهای امدادی و کلاسی می باشد) پرش قورباغه ای هدف : چابکی ، انعطاف پذیری کلاس : اول تا پنجم طریقه اجراء : چمباتمه نشسته دستها را روی زمین بگذارید و بازوها را بین زانوها قرار دهید .

    در این حالت با فشار مساوی دستها و پاها ، پرش نسبتاً بلندی به جلو انجام دهید.

    راه رفتن اردک هدف : چابکی ، انعطاف پذیری کلاس : اول تا پنجم طریقه اجراء : در حال چمباتمه کامل ، با زانوهای کاملاً جدا از هم در حالیکه پشت راست و سربالا و آرنج ها خم و دستها روی شانه به شکل بال اردک قرار گرفته است راه بروید .

    راه رفتن دوقلوها هدف : چابکی و تعادلی کلاس : دوم تا پنجم طریقه اجراء : همبازیهای شماره 1 و 2 پشت به هم در حالیکه آرنج ها را به هم گره کرده اند می ایستند وقتیکه شماره 1 زانوی چپش را بلند می کند شماره 2 زانوی راست خود را بلند می کند.

    بدین ترتیب شروع به راه رفتن می کنند که شماره 1 به سمت جلو و شماره 2 به طرف عقب یک قدم برمی دارند ، سپس این عمل را با پای دیگر انجام می دهند ، باید سعی شود که پای چپ و راست همبازیها در موقع حرکت به هم چسبیده باشند.

    طلوع خورشید هدف : تعادلی و قدرتی کلاس : چهارم و پنجم طریقه اجراء : دو نفر در مقابل هم بر روی سینه روی زمین دراز می شند.

    یک توپ (توپ والیبال کم باد) بین سراین دو نفر قرار دارد این دو نفر باید با فشار دست از زمین برخاسته و با فشار سرتوپ را از زمین جدا کرده و به بالا هدایت نمایند.

    توپ و طناب هدف : تسلط بر توپ (پرتاب و گرفتن) کلاس : سوم تا پنجم تعداد : کلاس در دو گروه وسیله : دو عدد توپ ، تور یا طناب شکل بندی : پشت سر هم (ستونی) طریقه اجراء نفرات اول هر گروه یک توپ در دست دارند با فرمان مربی آنها با سرعت حرکت کرده و هنگام رسیدن به طناب یا تور ، توپ را از بالا انداخته و خود از زیر آن عبور کرده توپ را می گیرند سپس با سرعت برگشته و توپ را به نفر بعدی می دهند.

    بازی ادامه پیدا می کند.

    تیمی که زودتر امدادی خود را انجام دهد برنده اعلام می گردد.

    یادآوری : نفری که توپ را از بالای طناب پرتاب میکند باید آنرا در هوا بگیرد و در غیر این صورت پرتاب باید از نو انجام پذیرد.

    تعقیب با دریبل هدف : تسلط بر توپ (مهارت دریبل) ، چابکی ، سرعت عمل کلاس : چهارم و پنجم ، راهنمایی تعداد : همه کلاس وسیله : پنج توپ والیبال یا پلاستیکی شکل بندی : دایره یا محیط محدود طریقه اجراء : در این بازی مربی پنج نفر از بچه ها را انتخاب کرده و به هریک توپی می دهد این عده با دریبل کردن و دویدن ، افراد بدون توپ را تعقیب می کنند و سعی می کنند که آنها را با دست بزنند.

    تعقیب شونده ها حق ندارند بدوند ولی می توانند تند راه رفته ویراژ داده و تغییر مسیر دهند.

    نفراتی که زده می شوند از بازی بیرون رفته ، بازی تا زده شدن نفر آخر ادامه می یابد .

    شروع مجدد بازی با پنج نفر تعقیب کننده جدید آغاز می شود در این بازی تعقیب کننده ها می توانند برای زدن و بدام انداختن آنها متفقاً به تعقیب تک تک بچه ها بپردازند.

    پاس کاری هدف : تسلط بر توپ (گرفتن ها و پرتاب ها) کلاس : چهارم و پنجم و راهنمایی تعداد : همه کلاس (دو تا چهار ردیف) وسیله : 1 ، 2 و یا 4 توپ کم باد والیبال یا پلاستیکی شکل بندی : ردیف ها روبروی هم در حالیکه یک راهرو در وسط قرار دارد .

    طریقه اجراء : توپ بین دو ردیف به شکل پاس دو دستی انداخته می شود.

    انواع دیگر همین بازی : الف ـ پاس یک دستی (با دست راست یا چپ) ب ـ پاس با یک دفعه به زمین زدن توپ (به جای زمین از روی میز استفاده می شود) .

    یک نمونه طرح درس سالانه برای دانش آموزان دختر راهنمایی تقسیم بندی سال تحصیلی نوبت اول : مهرماه لغایت دی ماه (16 هفته) 2 هفته اول = آشنایی با شاگردان و تنظیم برنامه 9 هفته فعال = آموزش مهارتها 2 هفته = امتحان تربیت بدنی 3 هفته = امتحان کتبی سایر دروس نوبت دوم : بهمن ماه لغایت خردادماه ( 20 هفته ) 1 هفته اول = تنظیم و تغییر رشته های ورزشی 9 هفته فعال = آموزش مهارتها ( 6 هفته در بهمن ماه اسفند و 3 هفته در فروردین و اردیبهشت) 1 هفته آخر اسفند = تمرینات ترکیبی از مهارتها تدریس شده 2 هفته اول فروردین = تعطیلات عید نوروز 1 هفته = تمرین آزاد و مرور تست های امتحانی 3 هفته = امتحان تربیت بدنی - 3 هفته = امتحان سایر دروس تقسیم بندی مهارتهای سه رشته ورزشی والیبال / بسکتبال / تنیس روی میز جهت تدریس در طول یک سال تحصیلی فعال برای دانش آموزان دختر مقطع دوم راهنمایی طرح درس یک جلسه تدریس درس تربیت بدنی نمونه طرح تعیین ارزشیابی منابع : جزوه آموزشی تربیت بدنی مقطع راهنمایی ، ویژه نامه آموزش و پرورش جزوه درسی روشهای آموزش در تربیت بدنی ، محسن فیاضی کتاب درک رشد حرکتی در دوران مختلف زندگی ، دکتر عباس بهرام ، دکتر محسن شفیع زاده کتاب تربیت بدنی در مدارس ، دکتر رحیم رمضانی نژاد جزوه آموزش روش تدریس تربیت بدنی در مدارس ، دکتر حسن فهیم نوین بازیهای پرورشی در مدارس ، انتشارات اداره کل آموزش و پرورش بازیهای ورزشی برای کودکان و نوجوانان ، فرج الله بهرامی بسمه تعالی پروﮊه تحقیق پیرامون درس تربیت بدنی در مدارس طرح درس سالانه زیر نظر استاد ارجمند: جناب اقای میرشجاعیان میترا شریعت حسینی مریم عرفانی کوهکن مریم معماری فهرست مطالب عنوان صفحه اهداف عمومی تعلیم و تربیت 1 طبقه بندی اهداف تربیت حرکتی و ورزشی 1 اهداف اختصاصی تربیت حرکتی و ورزشی 3 اهمیت تدوین اهداف در برنامه ریزی حرکتی و ورزشی 3 مطالعه فرآیند رشدی در طول زندگی 5 اهداف عمومی تربیت بدنی در دوره های راهنمایی 7 خصوصیات رشد و اهداف تخصصی تربیت بدنی در مقطع راهنمایی 8 ویژگیهای جسمانی دخترهای نوجوان 10 ویژگیهای ذهنی و احساسی اجتماعی دختران نوجوان 11 آمادگی جسمانی مربوط به عملکرد 12 ارائه چند بازی پرورشی و حرکات مناسب برای چهارم و پنجم و دوره راهنمایی 13 یک نمونه طرح درس سالانه برای دانش آموزان دختر راهنمایی 21 یک نمونه طرح درس روزانه برای دانش آموزان دختر راهنمایی 28 نمونه طرح تعیین ارزش یابی 31 منابع 32 ماهتعداد هفتهآمادگی جسمانیحیطه روانی ـ حرکتیشناختیعاطفیپاییزمهر4سرعتوالیبال ، پاس پنجه ، سرویس ساده ، پاس ساعدآشنایی با قوانین والیبال ، بسکتبال ، تنیس روی میزقبول مسئولیت فردی کنترل احساسپاییزآبان4استقامتبسکتبال ، دریبل ، رانینگتاریخچه سه رشته ورزشیهمکاری و تعاونپاییزآذر4انعطاف پذیری برگشت پذیری سرعتبا سر دو دست فورهند و بک هنداصول ایمنی و آشنایی با وسایلتوجه به دستورات مربیزمستاندی2 2 هفته امتحانات (تعطیل)بارفیکس (توان انفجاری)والیبال ـ سرویس چکشی ـ توپ گیریآشنایی با سرویس چکشی و جاگیری در زمینتشویق و ترغیب دوستان نوبت در تمرینزمستانبهمن4درازنشستبسکتبال ، سه گام ، ریبانداجرای حرکت سه گام و ریباندقانونمندیزمستاناسفند4توان هوازیتنیس : سرویس ساده ، فورهند و بک هندو زدن سرویس از سمت راست و چپتلاشبهارفرودین2توان هوازی دراز نشستوالیبال : آبشارآشنایی با ضربه زدن به توپ به صورت آبشارقضاوت حسن تعاونبهاراردیبهشت4قدرت چابکیتنیس : درایو فورهندپرتاب توپ به حلقه و آشنایی با حرکت درایو فورهنداعتماد به نفس علاقه به یادگیریبهارخرداد1استقامتمسئولیت پذیریجمع29 رشته ورزشیمهارتهای آموزشی در نوبت اولمهارتهای آموزشی در نوبت دومحیطه عاطفیحیطه شناختیحیطه مهارتی ـ حرکتیوالیبالـ آموزش تاریخچه ، قوانین و مقررات ، پاس پنجهـ آموزش سرویس چکشیقانونمندی همکاری و تعاون قضاوت صحیح تلاشگرفتن توپ آشنایی با ضربه زدن به توپ پرتاب توپ آشنایی با جاگیری و توپ گیری به موقع استفاده از ساعدآموزش ، تاریخچه پا س ساعد سرویس ساده سرویس چکشها توپ گیریوالیبالـ آموزش پاس ساعدآموزش توپ گیریتوجه و احترام به مربیبلند شدنآبشاروالیبالـ آموزش سرویس سادهـ آموزش آبشارمسئولیت پذیریبسکتبالـ آموزش تاریخچه قوانین و مقررات و حالت صحیح ایستادن و وضعیت بدنـ آموزش شوت سه گامهمکاری قانونمندی مسئولیت پذیریپرتاب توپ ضربه زدن به صورت دریبل و آموزش دریبل حرکت با توپ ضربه با دو دست آشنایی با حرکت گام برداشتن آشنایی سه گام پرتاب توپ به حلقهپاس دو دست دبل و راینگ شوت سه گام ریباند شوت جفتبسکتبالـ آموزش پاس دو دستی سینهـ آموزش ریباندنوبت در تمرینبسکتبالـ آموزش دریبل و قوانین دبل ورانینگـ آموزش شوت جفتهمکاری و رعایت تشویق و ترغیب دوستانتنیس روی میزـ آموزش تاریخچه ، قوانین و مقررات راکت گیری و ایستادن صحیحـ آموزش سرویس ساده فورهندقانونمندی توجه و احترام به حس تعاونطرز گرفتن راکت ضربه زدن از راست ضربه زدن از چپ سرویس از راست سرویس از چپراکت گیری ضربه فورهند ضربه بک هند سرویس ساده فورهند بک هند درایو فورهندتنیس روی میزـ آموزش ضربه فورهندـ آموزش سرویس ساده بک هنداعتماد به نفس کمک به دیگرانتنیس روی میزـ آموزش ضربه بک هندـ آموزش درایو فورهندعلاقه و اشتیاق برای یادگیری مهارتها فصلماههفته اولزمانهفته دومزمانهفته سومزمانهفته چهارمزمانپاییزمهرـ حضور با لباس کامل ورزشی در کلاسهای درس و انجام مراسم معارفه و آشنایی با دانش آموزان ـ بیان اهداف تربیت بدنی و موارد ارزشیابی ـ مشخص نمودن اصول کلی کلاسداری و تعیین وظایف دانش آموزان ـ بیان مطالب علمی و نحوه ادامه تحصیل در تربیت بدنی30 30 10 20ـ حضور و غیاب و گرم نمودن عمومی دانش آموزان ـ تمرینات اختصاصی تستهای آمادگی جسمانی ـ آزاد گذاشتن دانش آموزان جهت آشنایی با یکدیگر و شناخت همدیگر ـ آمادگی جهت انتخاب رشته ورزشی برای نوبت اول20 20 25 30ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی آمادگی جسمانی ـ تعیین رشته های ورزشی دانش آموزان ـ آشنایی با تاریخچه و قوانین و مقررات ـ تدریس پاس پنجه ـ کنترل سایر گروههای ورزشی ـ اختتام5 15 15 15 15 15 10ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف پذیری ـ تمرین پاس پنجه توسط گروه والیبال ـ تدریس قوانین و مقررات و آموزش صحیح ـ ایستادن و وضعیت بدن در بازی بسکتبال و حرکت با توپ ـ کنترل و انجام ارزشیابی ـ اختتام5 15 15 25 10 15 5پاییزآبانـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف پذیری ـ تمرینات اختصاصی مهارتی در گروههای ورزشی ـ تدریس قوانین و مقررات راکت گیری و نحوه ایستادن ـ کنترل و انجام ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 15 15 15 20 20ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف ـ تمرینات اختصاصی مهارتی در گروههای ورزشی ـ تدریس پاس ساعد والیبال ـ کنترل و انجام ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 15 15 15 20 20ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف ـ تمرینات اختصاصی مهارتی در گروههای ورزشی ـ تدریس پاس دودستی سینه بسکتبال ـ کنترل و انجام ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 15 15 20 20 15ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف پذ یری ـ تمرینات اختصاصی مهارتی در گروههای ورزشی ـ تدریس ضربه فورهند تنیس روی میز ـ کنترل انجام ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 15 15 20 20 15پاییزآذرـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف ـ تمرینات اختصاصی مهارتی در گروههای ورزشی ـ تدریس سرویس ساده والیبال ـ کنترل انجام ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 15 15 15 20 20ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف ـ تمرینات اختصاصی مهارتی در گروههای ورزشی ـ تدریس دریبل و قوانین دبل و رانینگ ـ کنترل و انجام ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 15 10 15 25 15ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف ـ تمرینات اختصاصی مهارتی در گروههای ورزشی ـ تدریس ضربه یک هند تنیس روی میز ـ کنترل و انجام ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 15 15 15 20 20ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ تمرینات اختصاصی بارفیکس و انعطاف ـ تمرینات اختصاصی مهارتی در گروههای ورزشی ـ امتحان از داوطلبین5 15 15 25 30 فصلماههفته اولزمانهفته دومزمانهفته سومزمانهفته چهارمزمانزمستاندیـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ برگزاری امتحان عملی5 15 70ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی ـ برگزاری امتحان عملی5 15 70امتحانات نوبت اولامتحانات نوبت اولزمستانبهمنـ حضور و غیاب بیان موارد امتحانی نوبت دوم ـ گرم نمودن عمومی ـ تعیین رشته های ورزشی دانش آموزان ـ تمرین آزاد15 15 20 40ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی با تأکید در افزایش توان هوازی و تمرینات اختصاصی دراز نشست ـ تمرینات اختصاصی مهارتی تدریس شده در گروههای ورزشی ـ آموزش سرویس چکشی والیبال ـ کنترل و ارزشیابی ـ اختتام5 25 30 20 10ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی با تأکید بر افزایش توان هوازی و تمرینات اختصاصی درازونشست ـ تمرینات مهارتی گروههای ورزشی ـ آموزش سه گام بسکتبال ـ کنترل و ارزشیابی ـ اختتام5 20 20 30 15ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی با تأکید بر افزایش توان هوازی و تمرینات اختصاصی دراز و نشست ـ تمرینات مهارتی گروههای ورزشی ـ آموزش سرویس فورهند ـ کنترل و ارزشیابی ـ اختتام5 25 25 20 15زمستاناسفندـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی با تأکید برافزایش توان هوازی و تمرینات اختصاصی دراز و نشست ـ تمرینات مهارتی گروههای ورزشی ـ آموزش توپ گیری در والیبال ـ کنترل و ارزشیابی ـ اختتام5 20 25 20 20ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی با تأکید بر افزایش توان هوازی و تمرینات اختصاصی دراز و نشست ـ تمرینات مهارتی در گروههای ورزشی ـ آموزش ریباند ـ کنترل و ارزشیابی ـ اختتام5 25 20 20 20ـ حضور و غیاب ـ گرم نمودن عمومی با تأکید بر افزایش توان هوازی و تمرینات اختصاصی دراز و نشست ـ تمرینات مهارتی در گروههای ورزشی ـ تدریس سرویس ساده بک هند ـ کنترل و ارزشیابی ـ اختتام5 20 25 25 15ـ حضور و غیاب ـ تمرینات گرم کننده عمومی ـ بازی آزاد5 15 70 فصلماههفته اولزمانهفته دومزمانهفته سومزمانهفته چهارمزمانبهارفروردینـ حضور و غیاب ـ تمرینات گرم کننده عمومی با تأکید بر توان هوازی و تمرینات اختصاصی دراز و نشست ـ تمرین مهارتی در گروههای ورزشی ـ آموزش آبشار والیبال ـ کنترل ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 20 25 20 20ـ حضور و غیاب ـ تمرینات گرم کننده عمومی با تأکید بر توان هوازی و تمرینات اختصاصی دراز و نشست ـ تمرین مهارتی در گروههای ورزشی ـ آموزش شوت جفت ـ کنترل ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 20 20 25 20بهاراردیبهشتـ حضور و غیاب ـ تمرینات گرم کننده عمومی با تأکید بر توان هوازی و تمرینات اختصاصی دراز و نشست ـ تمرین مهارتی در گروههای ورزشی ـ آموزش درایو فورهند ـ کنترل ارزشیابی مستمر ـ اختتام5 20 25 20 25ـ حضور و غیاب ـ تمرینات گرم کننده عمومی و اختصاصی آمادگی جسمانی ـ تمرین ترکیبی مهارتها ـ تمرین آزاد ـ اختتام5 20 30 30ـ حضور و غیاب ـ تمرینات گرم کننده ـ امتحان فاتورهای آمادگی جسمانی ـ تمرین آزاد ـ اختتام5 20 40 25ـ حضور و غیاب ـ تمرینات گرم کننده ـ امتحان مهارتهای ورزشی ـ تمرین آزاد ـ اختتام5 15 40 30بهارخردادـ حضور و غیاب ـ تمرینات گرم کننده عمومی ـ امتحان مهارتهای ورزشی ـ اختتام5 15 20ـ امتحانات نوبت دومـ امتحانات نوبت دومـ امتحانات نوبت دوم طرح درس (روزانه) یک ساعت درس تربیت بدنی 90 دقیقه ساناز صفایی جوان کلاس : دوم راهنمایی تعداد : 30 نفر جنس : دختر وسایل : توپ والیبال ، بسکتبال ، توپ و راکت تنیسطرح درس (روزانه) یک ساعت درس تربیت بدنی 90 دقیقه ساناز صفایی جوان کلاس : دوم راهنمایی تعداد : 30 نفر جنس : دختر وسایل : توپ والیبال ، بسکتبال ، توپ و راکت تنیس5 دقیقهسلام و احوالپرسی ـ حضور و غیاب ـ دیدن کفش و لباس مناسب دانش آموزان20 دقیقهخواندن پیام ورزشی و نرمش جهت گرم کردن (شامل حرکات کششی ـ پرشی ـ دویدنی و ...)20 دقیقهتمرین مهارتهای قبلی20 دقیقهآموزش مهارت جدید20 دقیقهبازی گروهی5 دقیقهسرد کردن و بازگشت به حالت اولیه و جمع آوری وسایلخواندن پیام ورزشی هر جلسه به عهده یکی از دانش آموزان است که پیامی را برای دوستان ارائه می دهد و حرکات نرمشی نیز چند جلسه اول به عهده خودم می باشد که به بچه ها آموزش داده و جلسات بعد به عهده همان فردی است که پیام ورزشی را ارائه می دهد.

    آموزش پنجه والیبال ابتدا نحوه استیل برای زدن پنجه به دانش آموزان رشته والیبال آموزش داده می شود بدین شکل که پاها به اندازه عرض شانه باز و حالت خم از زانو باید باشد دست را بالا آورده و مقابل صورت بالای پیشانی می گیریم طوری که انگشتان شست و نشانه باهم یک مثلثی را تشکیل دهند که توپ از داخل آن دیده شود و ضربه زده شود حال دست را از هم مقداری باز می کنیم و کف دست باید حالت صاف نداشته باشد و حالت گودی داشته باشد که توپ در هنگام ضربه به کف دست اصابت نکند و با انگشتان لمس شود.

    در هنگام ضربه زیر توپ باید نشست و ضربه را به توپ می زنیم و توپ را به سمت بالا هل می دهیم .

    آموزش دریبل بسکتبال ابتدا استیل برای زدن دریبل به دانش آموزان رشته بسکتبال آموزش داده می شود.

    بدین شکل که پاها باید به اندازه عرض شانه باز و پای مخالف دستی که ض ربه را می زند جلو باشد و پای موافق دست ضربه عقب باشد چون در هنگام ضربه زدن به توپ ، توپ به پنجه پا نخورد و منحرف نشود .

    دست باید طوری قرار گیرد که یک دست کامل روی توپ احاطه داشته باشد و ضربه را به توپ بزند و دست دیگر در طرف دیگر بدن برای حفاظت از توپ قرار بگیرد .

    برای آموزش دریبل متوسط به دانش آموز می گوئیم که باید ضربه را به توپ طوری بزند که توپ در حد کمر کنترل شود و از کمر بالاتر نیاید در این نوع دریبل حرکت مچ دست بسیار مهم است .

    نحوه دست گرفتن راکت و زدن سرویس ساده در تنیس روی میز ابتدا به دانش آموز می گوئیم که با دسته راکت باید دست بدهد طوری که انگشت شست و سه انگشت در یک طرف دسته راکت و انگشت نشانه طرف دیگر دسته راکت قرار گیرند و انگشت نشانه باید طوری قرار گیرد که روی صفحه راکت را نگیرد .

    توپ باید در دست دیگر قرار گیرد و حتماً باید کف دست توپ را قرار داد و دست نیز باز باشد و برای زدن ضربه حتماً باید توپ از دست رها شود و به بالا پرتاب شود.

    برای زدن سرویس ساده زاویه راکت نسبت به میز باید قائمه باشد توپ نیز در کف دست باز دیگر قرار دارد در مقابل راکت قرار می گیرد و توپ حتماً باید به سمت بالا پرتاب شود و بعد به آن ضربه زده شود.خواندن پیام ورزشی هر جلسه به عهده یکی از دانش آموزان است که پیامی را برای دوستان ارائه می دهد و حرکات نرمشی نیز چند جلسه اول به عهده خودم می باشد که به بچه ها آموزش داده و جلسات بعد به عهده همان فردی است که پیام ورزشی را ارائه می دهد.

    برای زدن سرویس ساده زاویه راکت نسبت به میز باید قائمه باشد توپ نیز در کف دست باز دیگر قرار دارد در مقابل راکت قرار می گیرد و توپ حتماً باید به سمت بالا پرتاب شود و بعد به آن ضربه زده شود.

تاریخچه تربیت بدنی از سال 1306 هجری شمسی بر اساس قانونی که از تصویب مجلس شورای ملی وقت گذشت درس تربیت بدنی و ورزش به صورت اجباری جزء برنامه های درسی تمام دوره های تحصیلی قرار گرفت. به موجب این قانون هر روز یک ساعت از برنامه های دانش آموزان به درس تربیت بدنی اختصاص یافت اما اجرای این قانون به علت کمبود نیروی انسانی متخصص و امکانات اجرائی عملا با مشکل مواجه شد. بطوریکه در سال 1314 ...

مقدمه تربيت بدني و ورزش جزء لاينکف تعليم و تربيت و وسيله اي براي رسيدن به سلامت جسمي و روحي نسل جوان است . نبايد چنين تصور کرد که ورزش کردن امري بي ارزش و تفنني است ، و صرفاً موجبات سرگرمي و مشغوليت کودکان و جوانان را فراهم مي سازد ، بر عکس ، بايد آ

تربيت بدني و ورزش ، هم از ديدگاه تاريخ و هم از ديدگاه فرهنگ، به اين دليل که با ملل مختلف جهان سروکار دارد جالب و شايان توجه است از ديدگاه تاريخ و با تحقيق در ادوار گذشته مي توان فهميد که کدام ورزش در کدامين سرزمين شکل گرفته است و چگونه به کشورهاي دي

آشنایی با تنیس روی میز تنیس روی میز در حال حاضر، یکی از محبوبترین ورزش‌ها در جامعه ومدارس کشور است، زیرا اگر میز آن فراهم باشد تهیه‌ی وسایل مورد نیاز دیگر، مثل توپ و راکت به راحتی امکان‌پذیر است. امروزه، این گونه وسایل در نزدیک‌ترین فروشگاه ورزشی در دسترس است و می‌توان آن‌ها را با قیمت مناسبی تهیه نمود. دیگر این‌که، از سن 7 تا 70 یا 80 سالگی و حتی بیشتر، می‌توان به این ورزش ...

تاریخچه تربیت بدنی از سال 1306 هجری شمسی بر اساس قانونی که از تصویب مجلس شورای ملی وقت گذشت درس تربیت بدنی و ورزش به صورت اجباری جزء برنامه های درسی تمام دوره های تحصیلی قرار گرفت. به موجب این قانون هر روز یک ساعت از برنامه های دانش آموزان به درس تربیت بدنی اختصاص یافت اما اجرای این قانون به علت کمبود نیروی انسانی متخصص و امکانات اجرائی عملا با مشکل مواجه شد. بطوریکه در سال 1314 ...

چکیده تحقیق: بعضی از افراد درانتخاب شغل تسلیم حوادث می‌شوند و برخی بدون نقشه و فکر تحت تأثیر اعضای فامیل، شغلی راانتخاب می‌کنند که با خصوصیات فردی آنها منطبق نیست برخی از مردم نیز تحت تأثیر ارزشهای اجتماعی بدون درنظر گرفتن خصوصیات روانی و طرح نقشه خاص شغل خود را انتخاب می‌کنند. بطور کلی هدف از این پژوهش مقایسه و برسی رغبتها و گرایشات شغلی بین دانش‌آموزان دبیرستانی عادی و ناشنوا ...

کنکاشی در علل افت تحصیلی در نظام آموزشی ایران افت در لغت به معنای افتادن – نقصان – کاستی و کاهش است و اصطلاح آموزشی آن افت تحصیلی است که در معنای عام به مردودی دانش آموزان و تکرار پایه ی تحصیلی اطلاق می شود . گرچه علل افت در مقاطع مختلف تحصیلی تا حدودی با یکدیگر تفاوت دارد اما شاید بتوان یک سری علت را بطور عام بیان کرد و بطور اخص در هر پایه ی تحصیلی نیز عوامل خاص آن را بیان نمود ...

پیشگفتار اندیشه مشارکت مردم درضمن برخورداری ازپشتوانه های متین درآموزشهای درسی در دوران ابتدائی و راهنمائی امری پذیرفته شده در مدیریت جامعه کنونی که همواره باپیچیدگی روبه افزایش است به شمارمی آید. بر خلاف آنچه درتصوراولیه به نظرمی آیدشرکت دادن افراد درسرنوشت خویش نه لطف ومحبت و موهبتی است که دولت هابه مردم عطا می کنند ونه منت گذاشتن برگردن آنان است بلکه حق آنان وضرورت جامعه است ...

با عنایت به آیین نامه امتحانات دوره های ابتدایی و راهنمایی تحصیلی مصوب ششصد و پنجاه و سومین جلسه شورای عالی آموزش و پروش مورخ 17/6/79 و در جهت ایجاد هماهنگی در شیوه ارزشیابی درس تربیت بدنی در دوره ابتدایی شیوه نامه ارزشیابی آن به شرح ذیل تدوین و جهت اجرا در مدارس کشور ارائه می گردد. فصل اول: اهداف آگاه ساختن دانش آموزان و اولیای آنان از میزان پیشرفت تحصیلی و وضعیت جسمانی و ...

-1 مقدمه : مديريت يکي از مهمترين فعاليتهاي انسان است. سابقه تئوريک مديريت هرچند از لحاظ زماني به حدود 1900 مي رسد ولي بي شک از زماني که انسان گروه را ساخت و جامعه اوليه را بنياد نهاد و نيز از آن هنگام که به شکار و در غار زيستن پرداخت و ب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول